NoterNoter til kvartalsregnskapet pr. 31.03.2024
Note 1 Generell informasjon
Regnskapet per 1. kvartal 2024 er utarbeidet i samsvar med International Financial Reporting Standard (IFRS) godkjent av EU, herunder IAS 34 og årsregnskapsforskriften. Det er i forskriften gitt unntak for kravet om å utarbeide kontantstrømoppstilling, og banken har anvendt dette unntaket. En beskrivelse av de regnskapsprinsipper banken har lagt til grunn ved avleggelse av regnskapet, kommer fram i årsregnskapet for 2023.
Note 2 Regnskapsprinsipper og -estimater
Fra 1. januar 2020 utarbeider banken delårsregnskap og årsregnskap avlagt i samsvar med IFRS som fastsatt av EU med mindre annet følger av forskrift om årsregnskaps for banker, kredittforetak og finansieringsforetak ("forskriften"), i tråd med §1-4. 1. ledd b) i forskriften.
I henhold til forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak har selskapet valgt å inntektsføre utbytte og konsernbidrag fra datterselskap i samsvar med regnskapslovens bestemmelser.
Kritiske estimater og vurderinger vedr. bruk av regnskapsprinsipper
Utarbeidelse av regnskap i overensstemmelse med generelt aksepterte regnskapsprinsipper krever at ledelsen i en del tilfeller tar forutsetninger og må anvende estimater og skjønnsmessige vurderinger. Estimater og skjønnsmessige vurderinger evalueres løpende, og er basert på historiske erfaringer og forutsetninger om fremtidige hendelser som anses sannsynlige på balansetidspunktet. Det er knyttet usikkerhet til de forutsetninger og forventninger som ligger til grunn for anvendte estimater og skjønnsmessige vurderinger.
Misligholdsdefinisjon
En kunde vil bli klassifisert som misligholdt dersom minst ett av følgende kriterier er oppfylt:
- Kunden har et overtrekk som både overstiger en relativ- og absolutt grense i mer enn 90 sammenhengende dager. For både PM- og BM-kunder er den relative grensen lik 1 % av kundens samlede eksponeringer.
- For PM-kunder er den absolutte grensen lik 1.000 kroner
- For BM-kunder er den absolutte grensen lik 2.000 kroner
- Det er vurdert som sannsynlig at kunden ikke vil kunne innfri sine kredittforpliktelser overfor banken (unlikely to pay – UTP).
- Kunden er smittet av en annen kunde som er i mislighold i henhold til de to første kriteriene nevnt over.
Nedskrivninger på utlån – Steg 3
Banken gjennomgår hele bedriftsporteføljen årlig. Store engasjement, og engasjement med forhøyet risiko i bedriftsporteføljen vurderes løpende, og minimum hvert kvartal. Lån til privatpersoner gjennomgås når de er misligholdt eller dersom de har dårlig betalingshistorikk. Ved estimering av nedskrivning på enkelt kunder vurderes både aktuell og forventet fremtidig finansiell stilling, og for engasjementer i bedriftsmarkedet også markedssituasjonen for kunden, aktuell sektor og markedsforhold generelt. Muligheten for rekapitalisering, restrukturering og refinansiering vurderes også. Samlet vurdering av disse forholdene legges til grunn for estimering av fremtidig kontantstrøm.
Engasjementer med objektive bevis på verdifall skal i henhold til IFRS 9 nedskrives i steg 3. Nedskrivninger i steg 3 beregnes av banken.
Objektive bevis på at et engasjement har verdifall inkluderer observerbare data banken har kjennskap til om følgende tapshendelser:
- vesentlige finansielle problemer hos debitor som fører til kontraktsbrudd
- 90-dagers betalingsmislighold eller andre vesentlige kontraktsbrudd, skal medføre klassifisering til steg 3, men vil i mange tilfeller ikke medføre verdifall.
- innvilgelse av betalingslettelser som skyldes debitors finansielle problemer og som ellers ikke ville ha blitt gitt
- en situasjon der det anses som sannsynlig at debitor vil inngå gjeldsforhandling, annen finansiell restrukturering eller at debitors bo blir tatt under konkursbehandling.
Nedskrivninger i steg 3 er tap på engasjementer beregnes som forskjellen mellom balanseført verdi og nåverdien av estimerte fremtidige kontantstrømmer, neddiskontert med effektiv rente. Det utarbeides tre scenarier (positivt, negativt og normalt), hvoretter scenariene skal sannsynlighetsvektes etter bankens skjønn for best å reflektere fremtidige kontantstrømmer fra engasjementet. Med estimerte fremtidige kontantstrømmer menes kontraktsfestede renter og avdrag redusert med kredittap som er forårsaket av inntrufne tapshendelser. Eventuell overtakelse og salg av tilhørende sikkerheter skal inkluderes, med fradrag for utgifter til overtakelse og salg av sikkerhetene.
Det vises til note 11 for oversikt over nedskrivning på utlån og garantier.
En nedskrivning eller tapsavsetning skal reverseres i den utstrekning tapet er redusert og objektivt kan knyttes til en positiv hendelse inntruffet etter nedskrivningstidspunktet for engasjementer i steg 3.
Nedskrivninger på utlån - steg 1 og 2
Engasjementer som ikke er individuelt nedskrevet i Steg 3, inngår i beregning av statistiske nedskrivninger (IFRS 9 nedskrivninger) på utlån og garantier. Nedskrivning beregnes på grunnlag av utviklingen i kundenes risikoklassifisering samt tapserfaring for de respektive kundegrupper. Utover dette tillegges konjunktur- og markedsutvikling (makroforhold) som ennå ikke har fått effekt på det beregnede nedskrivningsbehov på kundegrupper totalt. Den statistiske modellen for beregning av «Expected credit losses» (ECL) på engasjementene bygger på flere kritiske forutsetninger, herunder misligholdssannsynlighet, tap ved mislighold, forventet levetid på engasjementene og makroutvikling.
Se note 2 i årsrapport for 2023 for beskrivelse av IFRS 9 nedskrivningsmodell og omtale av vesentlig økning i kredittrisiko og kriterier for overgang til steg 2.
Risikoen for en merkbar brems i global økonomi i løpet av de to neste årene er redusert noe i løpet av 2024. Banken har likevel valgt å videreføre sannsynligheten for en lavkonjunktur i løpet av de to neste årene fra 60 % til 80 %, som gir en makrofaktor på 1,96. Både betydelig estimatusikkerhet og usikre makroutsikter, fører til at det har vært nødvendig å benytte noe mer skjønn og gruppevis tilnærming i beregning av nedskrivninger på utlån.
Bankens utlån til næringseiendomsselskaper utgjør den største eksponeringen i bankens bedriftsportefølje. Høy prisvekst og økte renter påvirker alle foretak, men på ulike måter. Det er i hovedsak foretak innen eiendomsbransjen, både næringseiendom og eiendomsutvikling, som er utsatt for renteøkninger. Det kommer av at gjeldsbelastningen, målt som gjeld i forhold til årlig inntjening, er høy i disse næringene sammenliknet med andre næringer. Økte renter og byggekostnader har ført til redusert byggeaktivitet, som først og fremst påvirker eiendomsutviklere, byggentreprenører og deres underleverandører. Sett i lys av usikkerheten i makroøkonomien har banken vurdert hvorvidt de statistiske nedskrivningene er tilstrekkelig for å hensynta den økte risikoen bankens portefølje, med spesiell vekt på engasjementer innen omsetning og drift av fast eiendom, bygge – og anleggsvirksomhet og utvikling av byggeprosjekter.Banken har utført simuleringer på fremadskuende mål på de ulike kundegruppenes tapsgrad i ECL-modellen. Banken har valgt, på bakgrunn av funnene i simuleringene, å øke LGD på de engasjementene med minimumsverdien på 8 % til 15 % i tillegg til å øke LGD_B til 90 % på alle engasjementer i bedriftsportefølje. Isolert sett har dette økt nedskrivningene med MNOK 4,7.
Bankens vurdering er at risikoen for fremtidige tap i personmarkedet er vesentlig mindre, sammenlignet med bedriftsmarkedet. Banken har derfor ikke gjort skjønnsmessig nedskrivninger i Steg 1 og 2 på eksponeringer i personmarkedet per 31.03.2024.
Virkelig verdi for finansielle instrumenter
Virkelig verdi på finansielle instrumenter som ikke handles i et aktivt marked, fastsettes ved å bruke ulike verdsettelsesteknikker. I disse vurderingene søker banken i størst mulig grad å basere seg på markedsforholdene på balansedagen. Dersom det ikke er observerbare markedsdata gjøres antagelser om hvordan markedet vil prise instrumentet, for eksempel basert på prising av tilsvarende instrumenter. I verdsettelsene kreves det utstrakt bruk av skjønn, blant annet ved vurdering av kredittrisiko, likviditetsrisiko og volatilitet. En endring i en eller flere av disse faktorene kan påvirke fastsatt verdi for instrumentet. Det er større usikkerhet enn ellers i verdsettingen av egenkapitalinstrumenter i nivå 3, se note 9.
IFRS 16 - Leiekontrakter
IFRS 16 angir prinsipper for innregning, måling, presentasjon og opplysninger om leieavtaler for begge parter i en leieavtale, det vil så både leietager og utleier.
IFRS 16 krever at leietaker innregner eiendeler og forpliktelser for de fleste leieavtaler, noe som er en vesentlig endring fra tidligere prinsipper.
For utleier viderefører IFRS 16, i all hovedsak, tidligere benyttede prinsipper.
Askim & Spydeberg Sparebank innregnet en forpliktelse til å betale leie (leieforpliktelse) og en eiendel som representerer bruksretten til den underliggende eiendelen i leieperioden (bruksretteiendel).
I resultatregnskapet er avskriving av bruksretteiendelen regnskapsført separat fra renten på leieforpliktelsen.
Askim & Spydeberg Sparebank benytter følgende praktiske unntak:
- Unntak for eiendeler av lav verdi (kontorutstyr)
- Unnlate å innregne komponenter i avtalen som ikke er leie
- Ved implementeringen benyttes ingen omarbeiding av sammenligningstall
- Metode for måling og innregning
Askim & Spydeberg Sparebank sine leieforpliktelser knytter seg til leieavtaler for kontorlokaler.
Detaljerte opplysninger om leieavtalene finnes i note 44 Leieavtaler i årsregnskapet for 2023.
Øvrige opplysninger
Delårsregnskapet pr. 31.03.2024 er ikke revidert.
Alle tall i hele tusen.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
Konsernregnskapet er utarbeidet som om konsernet var en økonomisk enhet. Transaksjoner og mellomværende mellom selskapene i konsernet er eliminert. Konsernregnskapet er utarbeidet etter ensartede prinsipper, ved at datterselskap følger de samme regnskapsprinsipper som morselskapet. Oppkjøpsmetoden er benyttet. Dersom summen av vederlaget, balanseført beløp av minoritetsinteresser og virkelig verdi på oppkjøpstidspunktet av tidligere eierinteresser overstiger virkelig verdi av identifiserbare nettoeiendeler i det oppkjøpte selskapet, balanseføres differansen som goodwill.
Interne transaksjoner og mellomværende mellom selskapene i konsernet blir eliminert. Minoritetsinteresser beregnes av resultatet etter skatt. Eiendeler og gjeld, samt alle resultatposter, er vist inklusive minoritetsandel i konsernregnskapet.
Banken har ingen tilknyttede selskaper per 31.03.2024.
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
| Eierinteresser i datterselskap (konsoliderte) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Selskapets navn | Kontor kommune | Selskaps kapital | Antall aksjer | Eier/stemme andel | Total EK | 31.03.2024 | Bokført verdi |
| Estator Eiendomsmegling AS | Ski | 100 | 100 | 66% | 1.677 | (268) | 1.516 |
Note 5 Kredittforringede engasjementer
Mislighold over 90 dager
| 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 61.103 | 76.340 | 57.253 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 30.757 | 28.846 | 32.156 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -16.346 | -38.600 | -15.399 |
| Netto misligholdte engasjementer | 75.514 | 66.586 | 74.010 |
Andre kredittforringede og tapsutsatte
| 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 22.164 | 6.908 | 27.306 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 16.759 | 7.266 | 41.304 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -10.142 | -6.167 | -14.040 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 28.781 | 8.007 | 54.570 |
Note 6 Utlån til og fordringer på kunder, fordelt på sektor og næring
| Konsern | Morbank | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2023 | 31.03.2023 | 31.03.2024 | 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 | |
| 333.267 | 314.578 | 401.008 | Landbruk | 401.008 | 314.578 | 333.267 |
| 111.618 | 133.197 | 131.930 | Industri | 131.930 | 133.197 | 111.618 |
| 612.381 | 657.562 | 546.255 | Bygg og anlegg | 546.255 | 657.562 | 612.381 |
| 231.122 | 243.994 | 127.350 | Handel, transport, tjenester | 127.350 | 243.994 | 231.122 |
| 1.269.745 | 1.235.834 | 1.323.315 | Eiendomsdrift | 1.323.315 | 1.235.834 | 1.269.745 |
| 269.897 | 178.553 | 291.546 | Annen næring | 291.546 | 178.553 | 269.897 |
| 2.828.030 | 2.763.719 | 2.821.404 | Sum næring | 2.821.404 | 2.763.719 | 2.828.030 |
| 7.280.617 | 6.792.184 | 7.558.112 | Personkunder | 7.556.910 | 6.790.095 | 7.279.043 |
| 10.108.647 | 9.555.903 | 10.379.516 | Brutto utlån | 10.378.314 | 9.553.814 | 10.107.073 |
| -4.065 | -6.293 | -6.236 | Steg 1 nedskrivninger | -6.236 | -6.293 | -4.065 |
| -23.082 | -12.940 | -23.087 | Steg 2 nedskrivninger | -23.087 | -12.940 | -23.082 |
| -29.438 | -44.767 | -26.488 | Steg 3 nedskrivninger | -26.488 | -44.767 | -29.438 |
| 10.052.062 | 9.491.903 | 10.323.705 | Netto utlån til kunder | 10.322.503 | 9.489.814 | 10.050.488 |
| 3.375.441 | 3.679.757 | 3.294.077 | Utlån formidlet til Boligkredittselskap | 3.294.077 | 3.679.757 | 3.375.441 |
| 13.427.503 | 13.171.660 | 13.617.782 | Totale utlån inkl. porteføljen i Boligkredittselskap | 13.616.580 | 13.169.571 | 13.425.929 |
Note 7 Nedskrivninger og tap
Etter IFRS 9 er bankens utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på misligholds sannsynlighet (PD) på innretningstidspunktet sammenlignet med misligholds sannsynlighet på balansedagen. Fordeling mellom steg foretas for det enkelte lån eller engasjement.
Tabellene under spesifiserer endringene i periodens nedskrivinger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede trekkrettigheter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kredittap over forventet levetid i steg 2 og steg 3.
- Økning i nedskrivinger ved utstedelse av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Reduksjon i nedskrivinger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier.
- Økning eller reduksjon i nedskrivinger som skyldes endringer i inputvariabler, beregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| 31.03.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2024 | 1.416 | 3.512 | 10.246 | 15.174 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 117 | -351 | 0 | -234 |
| Overføringer til steg 2 | -95 | 626 | -135 | 396 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -165 | 329 | 164 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 168 | 21 | 222 | 411 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -74 | -174 | -419 | -667 |
| Konstaterte tap | 0 | |||
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 691 | 900 | 361 | 1.952 |
| Andre justeringer | 330 | 32 | 0 | 362 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.03.2024 | 2.553 | 4.402 | 10.604 | 17.559 |
| 31.03.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 6.217.067 | 930.860 | 82.989 | 7.230.916 |
| Overføringer mellom steg: | 0 | |||
| Overføringer til steg 1 | 161.539 | -161.539 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -223.315 | 228.679 | -5.364 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -29 | -8.162 | 8.192 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 674.403 | 10.014 | 1 | 684.418 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -324.481 | -31.393 | -2.551 | -358.424 |
| Konstaterte tap | 0 | |||
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.03.2024 | 6.505.184 | 968.459 | 83.267 | 7.556.910 |
| 31.03.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2024 | 2.649 | 19.570 | 19.192 | 41.411 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 895 | -3.988 | -73 | -3.166 |
| Overføringer til steg 2 | -173 | 2.553 | -3.547 | -1.167 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -85 | 265 | 181 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 123 | 63 | 234 | 420 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -143 | -1.722 | -1.204 | -3.069 |
| Konstaterte tap | 0 | |||
| Endet eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 249 | 2.177 | 1.016 | 3.442 |
| Andre justeringer | 83 | 116 | 0 | 198 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.03.2024 | 3.683 | 18.685 | 15.884 | 38.252 |
| 31.03.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2024 | 1.930.623 | 753.964 | 69.238 | 2.753.825 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 168.893 | -168.380 | -514 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -76.499 | 100.593 | -23.094 | 1.000 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -2.376 | 2.376 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 155.385 | 2.429 | 0 | 157.814 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -7.925 | -82.819 | -490 | -91.235 |
| Konstaterte tap | 0 | |||
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.03.2024 | 2.170.477 | 603.412 | 47.516 | 2.821.404 |
| 31.03.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 01.01.2024 | 399 | 352 | 256 | 1.007 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 8 | -72 | -17 | -81 |
| Overføringer til steg 2 | -4 | 97 | -9 | 83 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -1 | 10 | 8 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 48 | 370 | 134 | 552 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -109 | -69 | -51 | -229 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 29 | -19 | 210 | 220 |
| Andre justeringer | 12 | 0 | 0 | 12 |
| Nedskrivinger pr. 31.03.2024 | 383 | 658 | 533 | 1.574 |
| 31.03.2024 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
|---|---|---|---|---|
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2024 | 676.475 | 36.561 | 5.792 | 718.829 |
| Overføringer: | 0 | |||
| Overføringer til steg 1 | 2.732 | -2.644 | -87 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -5.621 | 5.681 | -175 | -115 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -175 | 174 | 0 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 26.418 | 1 | 0 | 26.419 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -59.914 | -2.821 | -5.283 | -68.019 |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 31.03.2024 | 640.089 | 36.604 | 422 | 677.114 |
| Resultatførte tap på utlån, kreditter og garantier | 31.03.2024 | 31.03.2023 | 12/31/2023 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån | -2.951 | -6.270 | -21.365 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | 277 | 27 | 187 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | 2.465 | 1.272 | 8.278 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er | |||
| foretatt nedskrivinger i steg 3 | 9.360 | 37.697 | |
| Konstaterte tap i perioden, der det ikke er | |||
| Foretatt nedskrivninger i steg 3 | |||
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivinger | -99 | -189 | -272 |
| Inntektsførte renter på lån med tapsavsetning | -434 | -562 | -2.593 |
| Tapskostnader i perioden | -742 | 3.638 | 21.932 |
Note 8 Segmentinformasjon
Banken utarbeider regnskap for segmentene privatmarkedet (PM) og bedriftsmarkedet (BM). Personkunder som blir fulgt opp av bedriftskundeavdelingen inngår i bedriftsmarkedet. Etter bankens vurdering, foreligger det ikke vesentlige forskjeller i risiko og avkastning på produkter og tjenester som inngår i hovedmarkedene til banken. Banken opererer i et geografisk avgrenset område, og rapportering på geografiske segment gir lite tilleggsinformasjon.
| 1. kvartal 2024 | 1. kvartal 2023 | 2023 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 55.546 | 27.043 | -6.379 | 76.210 | 47.197 | 27.105 | -5.593 | 68.709 | 203.347 | 117.873 | -21.046 | 300.174 |
| Utbytte/resultat andel tilkn. selskap | 762 | 762 | 1.157 | 1.157 | 4.337 | 4.337 | ||||||
| Netto provisjonsinntekter | 11.351 | 11.351 | 11.491 | 11.491 | 46.359 | 46.359 | ||||||
| Inntekter verdipapirer | 3.065 | 3.065 | -327 | -327 | 1.062 | 1.062 | ||||||
| Andre inntekter | 183 | 183 | 849 | 849 | 1.498 | 1.498 | ||||||
| Sum andre driftsinntekter | 0 | 0 | 15.361 | 15.361 | 0 | 0 | 13.171 | 13.171 | 0 | 0 | 53.256 | 53.256 |
| Lønn og andre personalkostnader | 20.393 | 20.393 | 17.656 | 17.656 | 70.342 | 70.342 | ||||||
| Avskrivinger på driftsmidler | 1.277 | 1.277 | 1.076 | 1.076 | 4.604 | 4.604 | ||||||
| Andre driftskostnader | 18.778 | 18.778 | 18.321 | 18.321 | 79.475 | 79.475 | ||||||
| Sum driftskostnader før tap på utlån | 0 | 0 | 40.448 | 40.448 | 0 | 0 | 37.053 | 37.053 | 0 | 0 | 154.421 | 154.422 |
| Tap på utlån | -2.069 | 1.327 | -742 | 763 | 2.875 | 3.638 | 2.425 | 19.507 | 21.931 | |||
| Gevinst aksjer | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||||||
| Driftsresultat før skatt | 57.615 | 25.716 | -31.466 | 51.865 | 46.434 | 24.230 | -29.475 | 41.190 | 200.922 | 98.367 | -122.211 | 177.077 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Utlån og fordringer på kunder | 7.556.910 | 2.821.404 | 10.378.314 | 6.790.095 | 2.763.719 | 9.553.814 | 7.279.043 | 2.828.030 | 10.107.073 | |||
| Innskudd fra kunder | 5.842.566 | 2.706.923 | 8.549.489 | 5.386.613 | 2.883.771 | 8.270.384 | 5.707.352 | 2.799.685 | 8.507.037 | |||
Note 9 VerdipapirerVirkelig verdimålinger og -opplysninger klassifisert etter nivå
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
- Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
- Nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS, Verd Boligkreditt AS, Brage Finans AS og Frende Holding AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapene.
| 31.03.2024 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | - | 1.519.427 | - | 1.519.427 |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | - | - | 151.017 | 151.017 |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | - | - | 221.886 | 221.886 |
| Sum | - | 1.519.427 | 372.903 | 1.892.330 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 224.570 | 150.372 |
| Realisert gevinst/tap | - | |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet* | 452 | 172 |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (3.138) | |
| Investering | 475 | |
| Salg | ||
| Utgående balanse | 221.886 | 151.017 |
| * Gjelder agio for kolonnen virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | ||
| 31.03.2023 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi. | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 1.420.548 | 1.420.548 | ||
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 135.488 | 135.488 | ||
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 269.380 | 269.380 | ||
| Sum | - | 1.420.548 | 404.868 | 1.825.416 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre kostnader og inntekter | Virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 277.602 | 135.440 |
| Realisert gevinst/tap | - | |
| Urealisert gevinst/tap ført mot resultatet (agio) | 793 | 48 |
| Urealisert gevinst/tap ført mot utvidet resultat | (9.014) | |
| Investering | - | - |
| Salg | - | |
| Utgående balanse | 269.381 | 135.488 |
Note 10 VerdipapirgjeldGjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer
Lånene er i NOK, og det er ikke stilt sikkerhet for gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer. Underkurs periodiseres over lånenes løpetid. Lånene har flytende rente. Oppgitt margin er over 3 mnd NIBOR og fast i hele løpetiden. Lånene løper uten avdrag frem til forfall. Det er ikke knyttet put eller call til lånene. Det er heller ikke knyttet andre «covenants» til lånene.
| Bokført verdi | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 | Rentevilkår |
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0010849094 | 03/04/2019 | 03/04/2023 | 150.000 | 150.000 | 3 mnd. NIBOR + 63 bp | ||
| NO0010860802 | 16/08/2019 | 16/08/2023 | 200.000 | 200.000 | 3 mnd. NIBOR + 52 bp | ||
| NO0010955230 | 18/03/2021 | 18/03/2024 | 300.000 | 300.000 | 100.000 | 3 mnd. NIBOR + 38 bp | |
| NO0010869787 | 04/12/2019 | 04/12/2024 | 145.000 | 145.000 | 300.000 | 175.000 | 3 mnd. NIBOR + 69 bp |
| NO0011073199 | 16/08/2021 | 16/05/2025 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 3 mnd. NIBOR + 43 bp |
| NO0010901135 | 27/10/2020 | 27/10/2025 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 3 mnd. NIBOR + 77 bp |
| NO0010834797 | 18/02/2021 | 18/05/2026 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 3 mnd. NIBOR + 54 bp |
| NO0011114373 | 01/10/2021 | 01/10/2026 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 3 mnd. NIBOR + 54 bp |
| NO0012517624 | 04/05/2022 | 04/05/2027 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 3 mnd. NIBOR + 100 bp |
| NO0012902123 | 27/04/2023 | 27/04/2028 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 3 mnd. NIBOR + 138 bp | |
| NO0013053454 | 19/10/2023 | 19/10/2028 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 3 mnd. NIBOR + 128 bp | |
| NO0013094300 | 06/12/2023 | 06/06/2029 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 3 mnd. NIBOR + 118 bp | |
| NO0013180760 | 14/03/2024 | 14/03/2029 | 200.000 | 200.000 | 3 mnd. NIBOR + 103 bp | ||
| Over/underkurs | -1.026 | 98 | -549 | ||||
| Påløpte renter | 18.071 | 11.152 | 17.856 | ||||
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2.162.045 | 2.161.250 | 2.092.307 | ||||
Annen ansvarlig kapital
Lånene er i NOK, og det er ikke stilt sikkerhet for ansvarlig kapital/lånekapital.
For ansvarlig lån pålydende MNOK 70 kan utsteder første gang på rentereguleringsdato 16. april 2026, og deretter kvartalsvis på hver rentebetalingsdato, innfri samtlige utestående obligasjoner til kurs 100 % (call option).
For ansvarlig lån pålydende MNOK 120 kan utsteder første gang på rentereguleringsdato 5. september 2028, og deretter kvartalsvis på hver rentebetalingsdato, innfri samtlige utestående obligasjoner til kurs 100 % (call option).
Dersom offentlige reguleringer medfører endringer som gjør at obligasjonene helt eller delvis ikke kan regnes som tilleggskapital har utsteder rett til å innløse samtlige utestående obligasjoner til en pris lik 100 % av pålydende (regulatorisk call). Dersom det innføres vesentlige endringer i den skattemessige behandlingen av obligasjonene for utsteder, har utsteder rett til å innløse utestående obligasjoner, helt eller delvis, til en pris lik 100 % av pålydende (skatterelatert call).
Regulatorisk call og skatterelatert call kan, etter at endringen trer i kraft, gjennomføres på hver rentebetalingsdato.
| Bokført verdi | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 | Rentevilkår |
| Ansvarlig lånekapital | |||||||
| NO0010976301 | 16/04/2021 | 16/04/2031 | 70.000 | 70.000 | 70.000 | 70.000 | 3 mnd. NIBOR + 124 bp |
| NO0013008763 | 05/09/2023 | 05/09/2033 | 120.000 | 120.000 | 120.000 | 3 mnd. NIBOR + 295 bp | |
| NO0010837156 | 23/11/2018 | 23/11/2028 | 50.000 | 50.000 | 3 mnd. NIBOR + 200 bp | ||
| Påløpte renter | - | - | - | 1.669 | 870 | 1.577 | - |
| Sum ansvarlig lånekapital | - | - | - | 191.669 | 120.870 | 191.577 | - |
Endringer i verdipapirgjeld i perioden
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2023 | Emitert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 31.12.2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 2.092.307 | 200.000 | -130.000 | -262 | 2.162.045 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2.092.307 | 200.000 | -130.000 | -262 | 2.162.045 |
| Ansvarlige lån | 191.577 | 92 | 191.669 | ||
| Sum ansvarlig lån og fondsobligasjoner | 191.577 | 0 | 0 | 92 | 191.669 |
Note 11 Kapitaldekning
Krav til kapitaldekning er den ansvarlige kapital minst skal utgjøre 8 % av et nærmere definert beregningsgrunnlag. Hertil har banken selv en prosess for å vurdere det samlede kapitalbehov, hvilken bygger på bankens risikoprofil.
Ansvarlig kapital og kapitaldekning – morbank
| 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Egenkapitalbevis | 630.036 | 630.036 | 630.036 |
| Overkursfond | 24.011 | 24.011 | 24.011 |
| Sparebankens fond | 242.858 | 226.017 | 242.858 |
| Utevningsfond | 635.023 | 584.128 | 635.023 |
| Fond for urealiserte gevinster | 14.906 | 21.835 | 14.906 |
| Annen egenkapital | -3.486 | -1.576 | 0 |
| Sum egenkapital | 1.543.348 | 1.484.451 | 1.546.834 |
| Fradrag for forsvarlig verdsettelse | -9.530 | -8.739 | -9.191 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -195.704 | -236.051 | -197.356 |
| Andre poster vedr. ren kjernekapital | -21.681 | -21.308 | -21.680 |
| Ren kjernekapital | 1.316.433 | 1.218.352 | 1.318.607 |
| Fondsobligasjoner | 145.000 | 90.000 | 145.000 |
| Sum kjernekapital | 1.461.433 | 1.308.352 | 1.463.607 |
| Ansvarlig lånekapital | 190.000 | 120.000 | 190.000 |
| Fradrag i tilleggskapital | -1.739 | -1.871 | -1.744 |
| Sum tilleggskapital | 188.261 | 118.129 | 188.256 |
| Netto ansvarlig kapital | 1.649.694 | 1.426.481 | 1.651.863 |
| 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Stater | 0 | 0 | 0 |
| Lokal regional myndighet | 67.758 | 85.902 | 72.178 |
| Offentlig eide foretak | 0 | 0 | 0 |
| Institusjoner | 84.315 | 77.326 | 75.320 |
| Foretak | 397.637 | 452.238 | 464.808 |
| Massemarked | 826.685 | 795.105 | 743.506 |
| Pantsikkerhet eiendom | 3.398.144 | 3.010.925 | 3.316.273 |
| Forfalte engasjementer | 109.247 | 88.784 | 111.696 |
| Høyrisiko engasjementer | 243.530 | 376.983 | 251.707 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 68.399 | 53.235 | 62.444 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 100.330 | 144.254 | 111.926 |
| Andeler verdipapirfond | 0 | 0 | 0 |
| Egenkapitalposisjoner | 161.795 | 152.480 | 159.811 |
| Øvrige engasjementer | 73.331 | 96.156 | 68.586 |
| CVA-tillegg | 2.310 | 2.954 | 2.557 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 5.533.481 | 5.336.342 | 5.440.812 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 602.066 | 566.032 | 602.066 |
| Beregningsgrunnlag | 6.135.547 | 5.902.374 | 6.042.878 |
| Kapitaldekning i % | 26,89% | 24,17% | 27,34% |
| Kjernekapitaldekning | 23,82% | 22,17% | 24,22% |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 21,46% | 20,64% | 21,82% |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 11,25% | 10,53% | 11,46% |
Ansvarlig kapital og kapitaldekning – konsolidert inkludert andel samarbeidende gruppe
| 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Egenkapitalbevis | 630.136 | 630.036 | 630.036 |
| Overkursfond | 24.011 | 24.011 | 24.011 |
| Opptjent egenkapital | 239.554 | 226.017 | 239.554 |
| Utevningsfond | 635.023 | 584.128 | 635.023 |
| Fond for urealiserte gevinster | 14.906 | 21.835 | 14.906 |
| Annen egenkapital | -255 | -1.982 | 0 |
| Sum egenkapital | 1.543.375 | 1.484.045 | 1.543.530 |
| Fradrag for forsvarlig verdsettelse | -10.150 | -9.653 | -9.799 |
| Immaterielle eiendeler | -489 | -500 | 0 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -21.675 | -21.308 | -22.180 |
| Andre poster vedr. ren kjernekapital | 0 | 0 | 0 |
| Ren kjernekapital | 1.511.060 | 1.452.584 | 1.511.551 |
| Fondsobligasjoner | 175.500 | 121.401 | 166.720 |
| Sum kjernekapital | 1.686.560 | 1.573.985 | 1.678.271 |
| Ansvarlig lånekapital | 234.380 | 163.890 | 223.979 |
| Fradrag i tilleggskapital | 0 | 0 | 0 |
| Sum tilleggskapital | 234.380 | 163.890 | 223.979 |
| Netto ansvarlig kapital | 1.920.941 | 1.737.876 | 1.902.249 |
| 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | |||
| Stater | 12 | 21 | 0 |
| Lokal regional myndighet | 104.362 | 146.310 | 106.237 |
| Offentlig eide foretak | 5 | 3 | 5 |
| Institusjoner | 120.459 | 123.266 | 99.585 |
| Foretak | 479.613 | 517.334 | 543.360 |
| Massemarked | 890.815 | 858.205 | 806.964 |
| Pantsikkerhet eiendom | 4.985.682 | 4.738.646 | 4.876.105 |
| Forfalte engasjementer | 111.660 | 91.500 | 114.435 |
| Høyrisiko engasjementer | 243.530 | 376.983 | 251.706 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 100.148 | 90.467 | 95.250 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 100.330 | 144.255 | 111.926 |
| Andeler verdipapirfond | 48 | 45 | 47 |
| Egenkapitalposisjoner | 50.694 | 51.900 | 47.078 |
| Øvrige engasjementer | 85.850 | 102.282 | 78.807 |
| CVA-tillegg | 50.018 | 68.929 | 45.453 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 7.323.226 | 7.310.147 | 7.176.958 |
| Beregningsgrunnlag fra operasjonell risiko | 627.200 | 592.580 | 627.149 |
| Beregningsgrunnlag | 7.950.426 | 7.902.727 | 7.804.107 |
| Kapitaldekning i % | 24,16% | 21,99% | 24,37% |
| Kjernekapitaldekning | 21,21% | 19,92% | 21,50% |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 19,01% | 18,38% | 19,37% |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 9,13% | 8,51% | 9,28% |
Fra 01.01.2018 skal alle banker rapportere kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper.
Per 31.03.2024 har banken eierandeler på 3,39 % i Eika Boligkreditt AS, 4,81 % i Verd Boligkreditt AS, og
0,82 % i Brage Finans AS.
Note 12 Egenkapitalbevis
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en - 1 - klasse og utgjør per 31.03.2024 NOK 630.035.800 delt på 6.300.358 egenkapitalbevis pålydende NOK 100. (ISIN kode er NO0010832108)
Eierandelsbrøk per 31.03.2024, se tabell, er utregnet med utgangspunkt i eierandelsbrøk for 2023,
justert for utbetalinger gjennom 2024.
| Eierandelsbrøk, morbank | |||
|---|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 |
| Egenkapitalbevis | 630.036 | 630.036 | 630.036 |
| Overkursfond | 24.011 | 24.011 | 24.011 |
| Utevningsfond | 635.023 | 584.128 | 685.426 |
| Sum eierandelskapital (A) | 1.289.070 | 1.238.175 | 1.339.473 |
| Sparebankens fond | 242.858 | 226.017 | 244.358 |
| Grunnfondskapital (B) | 242.858 | 226.017 | 244.358 |
| Fond for urealiserte gevinster | 14.906 | 21.835 | 14.906 |
| Fondsobligasjon | 145.000 | 90.000 | 145.000 |
| Annen egenkapital | -3.486 | -1.576 | 0 |
| Udisponert resultat | 37.012 | 21.780 | 0 |
| Sum egenkapital | 1.725.360 | 1.596.231 | 1.743.736 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 84,15% | 84,56% | 84,57% |
| Utbytte | |||
| Avsatt utbytte per egenkapitalbevis (i hele kr.) | 0.00 | 0.00 | 8,00 |
| Samlet utbytte | 0 | 0 | 50.403 |
| 31.03.2024 | 31.03.2023 | 31.12.2023 | |
| Resultat som er tilordnet banken sine egenkapitalbeviseiere | 28.211 | 17.085 | 101.180 |
| Veid gjennomsnitt av tall utstedt egenkapitalbevis | 6.300.358 | 6.300.358 | 6.300.358 |
| Resultat pr egenkapitalbevis | 4,48 | 2,71 | 16,06 |
20 største egenkapitalbeviseiere
| 31.03.2024 | ||
|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel |
| Sparebankstiftelsen Askim | 3.740.352 | 59,37% |
| Sparebankstiftelsen Spydeberg | 1.787.806 | 28,38% |
| Peca Eiendom AS | 142.396 | 2,26% |
| Asbjørg Kristine Langberg | 80.758 | 1,28% |
| TTC Invest AS | 70.037 | 1,11% |
| Casi Finans AS | 58.668 | 0,93% |
| Jacel Invest AS | 58.668 | 0,93% |
| Supreme Invest AS | 38.993 | 0,62% |
| Mons Johannes Onstad | 24.609 | 0,39% |
| ABM Holdingselskap AS | 16.912 | 0,27% |
| AE Gruppen AS | 15.542 | 0,25% |
| Dynatec Group AS | 15.542 | 0,25% |
| Indre Østfold og Andebu Gjensidige Brannkasse | 14.921 | 0,24% |
| Tako Invest AS | 9.538 | 0,15% |
| Jan Morten Fossen | 8.709 | 0,14% |
| Brænds Økonomi AS | 6.160 | 0,10% |
| Ragnhild Hagen | 6.142 | 0,10% |
| Kikamo AS | 5.534 | 0,09% |
| Hans Richard Huse | 4.962 | 0,08% |
| Hans Øivind Berg | 4.779 | 0,08% |
| Sum 20 største | 6.111.028 | 96,99% |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 189.330 | 3,01% |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 6.300.358 | 100,00% |
| 31.03.2023 | ||
|---|---|---|
| Navn | Beholdning | Eierandel |
| Sparebankstiftelsen Askim | 3.740.352 | 59,37% |
| Sparebankstiftelsen Spydeberg | 1.787.806 | 28,38% |
| Peca Eiendom AS | 142.396 | 2,26% |
| Asbjørg Kristine Langberg | 80.758 | 1,28% |
| TTC Invest AS | 70.037 | 1,11% |
| Casi Finans AS | 58.668 | 0,93% |
| Jacel Invest AS | 58.668 | 0,93% |
| Supreme Invest AS | 38.993 | 0,62% |
| Mons Johannes Onstad | 24.609 | 0,39% |
| ABM Holdingselskap AS | 16.912 | 0,27% |
| AE Gruppen AS | 15.542 | 0,25% |
| Dynatec Group AS | 15.542 | 0,25% |
| Indre Østfold og Andebu Gjensidige Brannkasse | 14.921 | 0,24% |
| Tako Invest AS | 9.538 | 0,15% |
| Jan Morten Fossen | 8.709 | 0,14% |
| Brænds Økonomi AS | 6.160 | 0,10% |
| Ragnhild Hagen | 6.142 | 0,10% |
| Kikamo AS | 5.534 | 0,09% |
| Hans Richard Huse | 4.962 | 0,08% |
| Hans Øivind Berg | 4.779 | 0,08% |
| Sum 20 største | 6.111.028 | 96,99% |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 189.330 | 3,01% |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 6.300.358 | 100,00% |
Note 13 Hendelser etter balansedagen
Det er ikke hendelser etter utløpet av perioden som medfører justeringer av, eller tilleggsopplysninger til regnskapet eller noter til regnskapet.

